Baloldali szociológus rántja le a leplet: nincs mitől tartania a kormánypártoknak
Komoly kérdésekkel kell szembenéznie Magyar Péternek.
A Medián igazgatója szerint mindkét oldal erősen mozgósított a kampány utolsó napjaiban.
Hann Endre, a Medián közvélemény-kutató igazgatója azt nyilatkozta a Telexnek, hogy a 11 órai adatok alapján feltűnően elmarad a részvétel 2018-hoz képest, ugyanakkor 2002-höz képest nem. Hozzátette, hogy nem érdemes messze menő következtetést levonni, mert „soktényezős egy ilyen részvételi mozgósítási képlet”. 11 óráig a választók 25,77 százaléka ment el voksolni, négy éve pedig csaknem harminc százalékos volt a részvételi arány.
A közvélemény-kutató emlékeztetett: 2018-ban napos idő volt a szavazás napján, sokan utaztak a Balatonra, visszafele dugók alakultak ki. Szerinte emiatt sok szavazó nem jutott el időben a szavazóhelyiséghez, ezért maradt el a részvétel a várttól. Viszont nem tartja valószínűnek, hogy a mostani rossz idő bárkit is eltántorítana a szavazástól. Szerinte
A Medián igazgatója az adatokból azt látja, hogy az ellenzéki szavazók részvételi hajlandósága valamivel magasabb, mint a Fidesz szimpatizánsaihoz képest, ami szerinte meglepő, mert nem ez szokott lenni az általános. Ennek ellenére az utolsó kutatásokból azt lehet kiolvasni, hogy szoros lehet az eredmény, némileg a Fidesz javára.
A közvélemény-kutató március 30-án publikált felmérése 128-71 arányban a kormánypártok biztos győzelmét hozta ki, a kutatás szerint a Fidesz-KDNP 50 százalékon, az egyesült ellenzék 40 százalékon áll a választásra jogosultak körében. Hann elmondta, hogy a felmérés nem vette el az ellenzéki szavazók kedvét, sőt, akár a Fidesz-KDNP kevésbé elkötelezett támogatói a kormánypártoknak kedvező előrejelzések miatt otthon maradhatnak.
A szakértő úgy foglalta össze a kilátásokat, hogy szorosabb lehet a végeredmény, mint amit utoljára mértek, magas részvételre kell számítani, és lehetséges, hogy az ellenzéket valamivel jobban mozgósította a kutatásban szereplő Fidesz-fölény.
Nyitókép: MTI/Beliczay László